Szőnyegtisztítás
Szőnyegtisztítás házilag?
A szőnyegek nem csupán a lakás dekoratív elemei, amelyek esetleg feldobják a nappali hangulatát, vagy stílust visznek egy fürdőszobába, praktikus részeivé is válhatnak a szobának. Könnyen mozgathatók, csökkentik a pormennyiséget, amitől tisztább lesz a levegő, zajcsökkentő hatásúak, növelik a biztonságot, egyszerű a tisztításuk, kényelmesek és melegek.
Fontos azonban, hogy folyamatosan ügyeljen arra, hogy tiszták legyenek, különben elvesztik esztétikai értéküket, és egy ponton túl a szennyeződések akár az egészségre is káros hatással lehetnek. A szőnyegeket érdemes hetente kétszer átporszívózni, ha azt szeretné, hogy ne ivódjon be a por a szövetek közé. A nedves tisztítást alapvetően elég évente egyszer elvégeztetni.
Ahol kisgyerek vagy háziállat van, vagy csak megszokott, hogy kinti cipővel járnak a szőnyegen, ott a nedves tisztítás évente 3-4 alkalom is szükséges lehet. Ezek az állítások a szőnyeg tisztítására vonatkozóan persze csak akkor érvényesek, ha nem jönnek közbe rendkívüli balesetek, melyek során a szőnyeg idő előtt tisztításra szorul.

Hogyan kerülhetnek szennyeződések egy szőnyegre?
Ha a konyhájában is van szőnyeg, vagy a nappalija egyben az étkezője is, akkor akár egy laza, otthon töltött estén vagy egy Ön által adott vendégség során könnyen ital- és ételfolt kerülhet a földre.
Az időjáráson is sok múlik, esős időszakokban nem mindegy, hogy magán felejti-e a sáros cipőt, amikor visszaszalad, mert otthon felejtett valamit. Előfordulhat az is, hogy bár mindenre odafigyel, de a gyerekek a házirend ellenére rakoncátlankodnak, és beszaladnak kinti cipőben.
Eső sem kell hozzá, egy még félig szobatiszta házi kedvenc is baleseteket okozhat a szőnyegen.
A szobák elrendezése sem mindegy. Ha például megvágja a kezét a konyhában, vagy borotválkozás közben, az elsősegélycsomag pedig a lakás túlfelén van, akkor előfordulhat, hogy vér cseppen a szőnyegre.
Az is mindennapos, hogy leejtünk, leverünk valamit: ha ez egy virágcserép, a gyerek festőkészlete, vagy az esti filmhez bekészített mártogatós, akkor egyértelműen foltot fog hagyni a szőnyegen.
Milyen típusú szőnyegek vannak?
Melyiket mennyire nehéz tisztítani?
- Alapszabály, hogy a textúra tekintetében a rövid szálú szőnyeg tisztítása egyszerűbb, mint a hosszú szálú szőnyegé.
- A kézzel szőtt szőnyegek esetén porszívót a lehető legalacsonyabb fokozaton használja, mindig a szál irányába tolva vagy húzva, az is fontos, hogy havonta egyszer alatta is porszívózzon ki.
- A gyapjú hajlamos kinyúlni a sok nedvesség hatására, ezért kifejezetten ártalmas, ha túl sok víz éri. A csomók közt felgyülemlett por és egyéb szennyeződés eltávolítására kérjen fel szakembert, ugyanis egy szakszerűtlen házilagos tisztítás könnyen tönkre teheti a szőnyeget.
- A shaggy szőnyegek tisztítása is speciális bánásmódot igényel. A hosszabb szálak közül a legnehezebb eltávolítani a szennyeződéseket, illetve a rendszeres porszívózást sem tolerálják jól, de sok olyan szőnyeg is van ezen a kategórián belül, amely egyszerű porolással, valamint a szőnyegtisztítós eljárással jól kezelhető.
- A padlószőnyeg ; a legtöbb esetben elég neki a porszívózás, illetve évente egyszer az alapos tisztítás, szőnyeg-, és kárpittisztító szakember segítségével.
- A kültéri szőnyegek roppant strapabíró anyagból készülnek, így hosszabb távon ellenállnak a hőmérsékleti és időjárási behatásoknak is. Tisztításuk nem jár nagy macerával, és hacsak nem lábtörlőről, bejárati ajtó elé elhelyezett szőnyegről van szó, nem kell olyan mértékben odafigyelni a tisztántartásra.
Szőnyegtisztítás házilag?
Milyen praktikákat kerüljön el?
Ha a szőnyeget szennyeződés éri, amivel nem boldogul, bizonyára Ön is azt teszi, amit a legtöbb, 21. századi ember: az internethez fordul segítségért. De csak miután a reklámokban látott csodaszerek otthon nem működtek. Sok mindennek utána lehet nézni a neten, de jelen esetben a hasznos tippeket kiválogatni a hamis tanácsok közül nagyjából olyan nehéz feladat, mint amikor Hamupipőkének kellett kiszortíroznia a lencsét a hamu közül.
Számos, online cikkben találhat olyan házi praktikákat, amelyekről szakemberként biztosan állíthatom: nem tesztelték azt az újságírók egyik irodai vagy otthoni szőnyegükön sem, különben nem írtak volna olyan szöveget, amelyek mentén számos tévhit terjedt el a köztudatban. Ezek jobb esetben hatástalanok, rosszabb esetben csak kárt tesznek a szőnyegben!
Többek között a legelterjedtebb és egyben legrosszabb tanácsok, amiket ne kövessen:
- Citromot csak a limonádéjába vagy teájába facsarjon, a szőnyegre ne, mert a kárpit színei el fognak elhalványulni a savtartalom miatt, a szennyeződés pedig nem megy sehova
- Sót szórni vagy ecetes vizet hinteni szigorúan tilos ezekre a foltokra, mert ezek mind maró hatásúak!
- Szódabikarbónát szórni a felületre szintén nem ajánlott, mert bár kárt nem okoz, de a foltot sem szedi ki.
Mi a helyzet a kifejezetten erre a célra készített szőnyegtisztító szerekkel?
A lakossági forgalomban kapható tisztítószerek vagy porok a legtöbb esetben nem nyújtanak megfelelő megoldást. Ha az egyik nem vált be, akkor ne tegyen rá másikat: szigorúan tilos ezeket egymással felváltva vagy összekeverve alkalmazni, mert előre nem látott kölcsönhatásba kezdhetnek.
Legyen speciális vagy univerzális címkével ellátva az adott termék, alapvetően csak felületi, részleges megoldást eredményezhet, az esetek túlnyomó többségében csak elhalványítja a foltot. Vannak olyanok, amik "láthatatlanná" teszik a szennyeződést, de nem tüntetik el végleg: a kosz jelentős része ilyenkor mélyen a szövet rétegeibe ivódik.
Szőnyegtisztítás házilag? Összegezve érdemes-e egyáltalán nekiállni?
Szőnyegtisztítás házilag? Mindezek alapján talán Ön is kapisgálja már, hogy mi történhet a szőnyeggel, ha nem megfelelően bánik vele. Abban az esetben, ha különböző technikákkal nekikezd a takarításnak, a szőnyegét újabb károk érhetik: színét veszti, ha maró hatású tisztítószert önt rá, bebüdösödhet, illetve bepenészesedhet, ha nem megfelelően szárítja ki, és egy életre stabilizálhatja a szennyeződést, ha fixáló hatású anyaggal kezeli. Könnyen lehet, hogy a szőnyeget cserélni kell, mert már menthetetlen, és én sem tudok tenni érte semmit.
Bőven elég, ha a foltot áttörli egy enyhén nedves kendővel, és rögtön tárcsázza a szakember számát!
A piacon számtalan szőnyegtisztítási technológiát alkalmaznak, azonban sosem lehet a tisztítás, fertőtlenítés úgy teljes körű, ha nem kombináljuk a megfelelő eljárásokat. Azok a cégek dolgoznak a legjobb hatékonysággal, akik nyilván több éves tapasztalattal rendelkeznek, valamint saját, egyedi tisztítási módszereket dolgoznak ki. Nem árt a szőnyegek, trendek, új anyagokból készült szőnyegek kémiai ismerete. Nem vitatkozhatunk ezek után azon, hogy a takarítás egy komoly mesterség, igazi tudomány! Aki már tönkretett néhány kemikáliákra érzékeny szőnyeget, az tudja, hogy a tisztítás, takarítás nem olyan egyszerű folyamat, mint sokan gondolják.
Természetesen az új információk folyamatosan áramlanak, újabb és újabb alapanyagokat fedeznek fel és vezetnek be a szőnyegpiacra.
A szőnyegtisztítási technológiák közül a leginkább elterjedt az extrakciós vizes tisztítás. Mielőtt belemennénk a részletekbe, tisztáznunk kell, mit jelent az extrakció. Mindenképpen valamilyen vegyi kivonást, eltávolítást jelent. Tehát mondhatjuk, hogy a takarítás egyfajta extrakció.
Tisztítószeres vizet juttatunk a szőnyeg szálai közé, ekkor időt kell hagyni arra, hogy a kérdéses és hasznos kémiai átalakulások lejátszódhassanak, hiszen sokszor az a hiba, hogy a reakció idő kivárására nincsen elegendő türelmünk. Tapasztalt szakemberek már a szőnyeg minőségét és szennyezettségét látva meg tudják mondani, milyen vegyszerekre van szükség, és ha kombinációs eljárást alkalmaznak, akkor is meg tudják határozni a pontos hatóidőt. A szőnyegtisztító gép úgy működik, hogy a vegyszeres nedvességet a szőnyegbe juttatja, megfelelő nyomás alkalmazása mellett, aztán a szennyezett vizet visszaszívja a rendszer. Nyilván a víztelenítés nem tökéletes, a szőnyegek nedvességtartalma jócskán megnő, így szükség van egy szárítási folyamatra. Ennek az időtartama függ a szőnyeg méretétől, anyagának minőségétől, azonban minden esetben 10-20 óra közötti száradási idővel szinte minden esetben számolnunk kell.
A száraz habos technológia egyre inkább elterjedt, kiváltva a sima vizes extrakciós eljárást. A habképződés lényege, hogy a szőnyegkefére a habgenerátor juttatja a szőnyegsampont, aminek hatására kemény hab képződik a szennyezett szőnyegfelületen. A hab fogja a szennyeződéseket felvenni a szőnyeg felületéről. Ennek a módszernek nagyon nagy előnye, hogy a szőnyeg annak ellenére, hogy nagyon jól tisztítható, nem nedvesedik át olyan nagymértékben, mint a vizes extrakciós eljárásnál. Ennek következtében a szőnyeg hamarosan járható állapotba kerül, ezt nem mondhatjuk el a vizes extrakciós eljárásnál.
A legnagyobb kihívást az erőteljesen szennyezett szőnyegek tisztítása és fertőtlenítése jelenti minden esetben. Hajlamosak vagyunk rengeteg felesleges erős vegyszeres kiképzésnek kitenni szőnyegeinket, tönkretéve azok érzékeny szerkezetét, majd ha sikerrel is járunk, az csak látszólagos eredmény, ugyanis a sérülések után gyorsabban és visszafordíthatatlanul szennyeződhet sérült szőnyegünk.
